Dāvinājums meitai no mātes. Ir trīs meitas.
Dāvinājumā saņēmu dzīvokli. Viss oficiāli nokārtots. Kas notiek ar to dāvanas daļu, kas it kā pienākas māsām (laikam domājamā daļa). Vai viņām ir jāpiesakās uz savu daļu, cik ilgā laikā un kā es to uzzināšu, ka viņas ir uz savu daļu pieteikušās. Vai, ja viņas likuma noteiktajā kārtībā nav pieteikušās uz savu daļu, es esmu vienīgā īpašniece un varu rīkoties ar mantu, kā vēlos, nerēķinoties ar viņām.Lucy (2015-02-10 14:12) ja nemaldod 6.mēneši,es nepieteicos uz fatera mantojumu,vnk lai aizrijās un izvelmjās,neviens no manējiem nepieteicās,palika audžudēlam,kaut varējām visi pieteikties,situācija bija vnk pretīga:(((
neko (2015-02-10 14:15) tāda nu ir LV likumdošana - vari visu dzīvi uzvesties ka pilnīgs(-a) maita - viss tāpat pienākas - vienlīdzības princips.
Deisa (2015-02-10 14:24) Dāvinājums, ne mantojums? Un kā tad māte to dāvinājumu noformēja, uz visām meitām vai vienu? Īsti nesaprotu, kā var māte dāvināt visām meitām, ka tās pat nezin, ka viņām ko dāvina? Saprotu, ka esmu aita šajā jomā, bet tik tiešām izbrīna - pirmo reizi par tādu nezināmo dāvinājumu dzirdu. Mantojums, tā jau cita štelle.
neko (2015-02-10 14:30) deisa: tu nevari dāvināt tikai vienam bērnam apdalot citus.. tād ir likums.
Alvasete9 (2015-02-10 14:30)
Var arī būt dāvinājums...neesmu gan juriste, un ja māsas ir mazākas, tad domāju, ka viņām kaut kas tur jāraksta, atteikums kaut kāds. Vismaz , kad mana mamma pārdeva māju,biju nepilngadīga, bija nepieciešams man rakstīt, ka es atsakos, kaut kas tmldz.
Un nav ko dēļ mantas plēsties, visas 3 māsas tāpat vienā dzīvoklī nedzīvos, tas arī ir skaidrs. Vienai dzīvoklis, nu citām palīdzēs ar ko citu. Tikai normālā ģimenē jau par to visi zina, nevis slepus kāds kādam kaut ko...
kaapoga (2015-02-10 14:32) Šeit negāja runa, ka notiek kaut kas slepus. Un skaidrs, ka viņām kaut kas pienākas... Tāpēc jau sekoja tāds jautājums par to, vai arī viņām uz savu daļiņu ir oficiaļi jāpiesakas un notariāli tas viss jākārto???
kaapoga (2015-02-10 14:33) Dāvinājums ir vienai meitai, bet pēc likuma, pārējām māsām pienākas kaut kāda daļa....to nosaka civillikums....
Deisa (2015-02-10 14:41) OK, mazliet apskaidrojos likumu jomā. Noteikti, ka notāram ir šis jautājums jāuzdod, jo tāpat bez viņa neapiesieties šo visu kārtojot.
TROJA (2015-02-10 14:55)
...viss oficiāli nokārtots- tas nozīmē, ka dzīvoklim ir zemesgrāmata uz jaunā īpašnieka vārda .
Ja jau mamma tā nolēma, tad nolēma un uzdāvināja tai meitai, kurai vēlējās . Mana mamma mums ar brāli arī sadāvināja īpašumus kā pati bija nolēmusi. Nokārtojām zemesgrāmatas un viss labi. Neplēšamies un nestrīdamies kuram tika vērtīgāks īpašums . Pieņemam tā , kā mamma izlēma .
Ja māsas grib kaut ko pieprasīt, varbūt visām jāsatiekas un jāparunā , ne aizmuguriski jārīkojas .
Momo (2015-02-10 15:17) 1 ja manto, tad vienādās daļās visi trīs bērni. ja pirms tam ir uztaisīts dāvinājums, tad pārējie dāvinājuma līgumu var apstrīdēt tiesā. ja māsas neapstrīd dāvinājumu, tad nekas nav jādara. zemesgrāmatai un pārējiem dokumentiem jau gan jābūt kārtībā. ja tas būtu bijis mantošanas līgums vai uztura līgums, tad celt prasību un apstrīdēt līgumu ir gandrīz neiespējami. pārējais ir sirdsapziņas jautājums - ja dzīvoklis ir vienīgā manta, kas mātei piederējusi, pārējais ir inventārs, tad vari būt laba un izmaksāt daļu no dzīvokļa vērtības māsām naudā.
tiu (2015-02-10 20:26)
Momo ir visprecīzākā atbilde.
Bet situācija protams skumja, ka māte izvēlas vienu no trim meitām. Normāli būtu, ka meitas pašas tiktu galā ar mantojumu. Bez dāvināšanas. Jo te tikai tiesas ceļā var ko attiesāt.
Laimnese (2015-02-10 20:38) Maniem draugiem bija līdzīgi....tēvs māju uzdāvināja meitai,uzskatot,ka dēlam jau tā ir daudz īpašumi....Pēc tēva nāves viņi netiesājās,bet rūgtums dēlam palika. Uzskatu,ka jābūt vienlīdzībai!
Emma45 (2015-02-10 22:55)
ja pareizi saprotu- māte mirusi, dzīvokli oficiāli uzdāvinājusi Tev. Man šķiet, ka māsas var caur tiesu uz kaut ko cerēt. Bet uz parastu mantojumu var pat 10 gadu laikā pieteikties. Man rados tā bija. Nomira cilvēks, palika kopīpašuma domājamā daļa, tak banka Citadele pēc 4 gadiem izsludināja Vēstnesī, ka varot pieteikties tipa mantinieki, neviens nepieteicās, jo mirušajam saistības ar banku, tagad pārdod izsolē kopīpašumu. Jauki. Gan jau zina, kas būs pircējs un kā atlikušos īpašniekus neitralizēt. Tie jau gatavojas tiesu darbiem.
Tu jautā, kā uzzināsi, vai māsas ko vēlas? Ja sliktas attiecības, tad tikai tad, kad saņemsi tiesas pavesti. Bet ar pavēstēm arī Dieva zīmes, tās mēdz pazust.
Samila (2015-02-11 09:22)
Tuvu radu starpā dāvinājums ir vissliktākais mantas nodošanas veids, jo var radīt daudzus pārpratumus. Dāvinājumu (tāpat kā testamentu!) var apstrīdēt. Minēšu divus gadījumus, kas varētu attiekties uz šo situāciju.
1) Dāvinājumu var apstrīdēt dāvinātāja kreditori, ja dāvinātājam bijuši parādi dāvināšanas laikā.
"Manta atzīstama par dāvinātu tikai tiktāl, ciktāl no tās atvilkti dāvinātāja parādi. Tajā gadījuma, kad dāvinātājs nespēj samaksāt parādus, kuri viņam bijuši dāvināšanas laikā, nevien viņa kreditori var prasīt sev apmierinājumu no viņa dāvanas, bet arī viņš pats var prasīt no apdāvinātā, lai no viņa dāvinātās mantas dod atpakaļ šo parādu samaksai vajadzīgo daļu. (CL 1927.p.)"
2) No dāvanas var pieprasīt izmaksāt neatraidāmo mantinieku neatņemamās daļas.
"Ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatraidāmiem mantiniekiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas (CL 422. un turpm.p.), tad viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas. Aprēķinot neatņemamo daļu, jāņem par pamatu dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā. Bet ja šī manta vēlāk pavairojusies, tad jāievēro tiklab šis pavairojums, kā arī tas, kas neatraidāmam mantiniekam novēlēts rīkojumā nāves gadījumam. (CL 1922.p.)"
"Neatņemamās daļas tiesīgie ir laulātais un lejupējie (bērni), bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie (vecāki). (CL 423.p.)"
"Neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma. Šo daļu noteic pēc tā mantas sastāva un vērtības, kāds bijis testatora nāves dienā. (CL 425.p.)"
"Laulātais saņem bērna daļu, ja gribu mantot izteikušo bērnu skaits ir mazāks par četriem, bet, ja gribu mantot izteikušo bērnu skaits ir četri vai vairāk, — ceturto daļu. (CL 393.p.)"
Ja ir trīs meitas, tad viņu neatņemamā daļa ir 1/6... kuru jāpiesaka pēc mātes nāves notāra noliktajā termiņā (sludinā
Samila (2015-02-11 09:23)
Ja ir trīs meitas, tad viņu neatņemamā daļa ir 1/6... kuru jāpiesaka pēc mātes nāves notāra noliktajā termiņā (sludinājums Latvijas Vēstnesī), kas būs ne mazāks par 3 mēnešiem.
"Neatņemamās daļas tiesīgajam ir jāpiesaka sava tiesība uz neatņemamo daļu līdz uzaicinājumā noliktam termiņam. Ja līdz šā termiņa notecējumam viņš savu tiesību nepiesaka, tad atzīstams, ka viņš no tās atteicies. (CL 423.p.)"