Zemes domājamās daļas atdalīšana
Zemes gabals lauksaimniecības zeme 6ha. 3 īpašnieki - 7/12; 1/12 un 4/12 domājamās daļas. Nepieciešams atdalīt savu domājamo daļu 4/12 daļas. Pret īpašnieku, kuram pieder 7/12 uzsākta tiesvedība, ierosināts kriminālprocess un apķīlāta viņam piederošā manta (arī piederošā zeme 7/12). Tas nozīmē, ka viņš nedrīkst rīkoties ar savu zemi - pārdot, dāvināt, ieķīlāt utt. Vai šādā gadījumā zemi drīkstam dalīt, vai varu vērsties pašvaldībā ar attiecīgu 3 pušu parakstītu iesniegumu? Vai šāds iesniegums vispār būs derīgs?HRDS (2014-04-08 19:50) Domājot loģiski Ieķīlātu mantu nevar dalīt... :) Turklāt lai dalītu kopīpašumu vajadzīga 100% visu īpašnieku piekrišana... :P ja kāds nepiekrīt.. vienīgais ko var darīt ir sūdzēt tiesā un tiesa pārdod visu gabalu sadalot iekaseeto naudinju bijushajiem iipashniekiem... :)
Turmas (2014-04-08 19:50) Aizej uz pašvaldību, vēlams pat uz zemes dienestu. Tur tev visu izskaidros.
erucanob (2014-04-08 20:01)
Pēc manas pieredzes šo jautājumu neizskaidros neviens.Pašvaldība vismazāk,tur nezina neko.Tas no manas pieredzes.
HRDS,apķīlāta ir tikai tā 7/12,citu nevar apķīlāt.
Pēc loģikas jūs pārējie varat reāli dalīt savus gabalus/tas gan tagad kā jau viss pie mums,ir ļoti dārgi.Domāju ka tas apķīlātās daļas īpašnieks nebūs pret,kāda viņam jēga to darīt.Jārēķinās ar to,ja tur ir labāki un sliktāki gabali,labāko turēs tiesu izpildītājiem,vai bankai,kas tur aci uzlicis.
Ieķīlāto neviens nepirks,ja pārdosiet bankai,kura cierē,tad rēķināties ar tādu cenu,ka pārrakstīšana būs dārgāka nekā pārdošanas cena.
Varbūt ir kāds jurists,kurš var ko ieteikt,bet šaubos.Cik esmu griezusies,noklausās manu stāstu,atkārto manu viedokli,māj ar galvu,nu jā,tā viš i,paņem naudu un cik gudra atnācu,tik gudra aizeju.Tikai naudas makā mazāk.
erucanob (2014-04-08 20:03) 2 Tikai neej uz to Zemes dienestu,kurš aiz Dominas atrodas,tur ni v zub nagoj,velti iztērēts laiks.Un mašīnu var nolikt tikai Dominas daudzstāvenē,tuvāko 2 km rādiusā nekur nevar.
rudeniga_noskanja (2014-04-08 20:17) aiz Dominas ir Valsts vienota datorizētā zemesgrāmata, nevis Zemes dienests.vieni uzskaita īpašumus, zemes vienības, ēkas, būves u.tml., otri tikai reģistrē īpašumtiesības..
joens (2014-04-08 21:31)
Atdalīt/sadalīt var tikai ar visu īpašnieku piekrišanu. Šobrīd reāli izskatās, ka tikai caur tiesu to varēs izdarīt (ja varēs). Vien zinot to stāstu par slimu bruņurupuci .... Pie reizes var vērst prasību pret apķīlātāju, ja viņš negrib "draudzēties", ka nepamatoti ierobežo pārējo kopīpašnieku rīcību ar savu mantu. Retoriski - vispār jau kopīpašums ir ļaunums, jo reizē gan pieder, gan nepieder, bet topikstarterim jau no tā labāk nepaliek.
Ieteiktu sākt ar sarunām ar apķīlātāju (banka, policija, tiesa) un no to rezultātiem apsvērt tālākos soļus.
Spameris (2014-04-08 21:32)
Čuģiki! Valsts vienotā datorizētā (!!) zemesgrāmata ir atrodama iekš www.zemesgramata.lv :))
Aiz Dominas atrodas Rīgas pilsētas (visu priekšpilsētu jeb rajonu tiesas) un Rīgas rajona tiesas zemesgrāmatas nodaļa. Ja zemes gabals neatrodas šajās administratīvajās teritorijās, tad dokumenti iesniedzami un īpašumtiesības reģistrējamas attiecīgās teritorijas zemesgrāmatas nodaļā. Šeit ir nodaļu adreses ===> http://www.zemesgramata.lv/?cid=185
Valsts Zemes dienests nodarbojas ar kadastrālo uzmērīšanu, zemes robežu plāniem, adresēm, inventarizācijas lietām, utt., utml., utjp. ===> www.vzd.gov.lv
A par to, vai kaut ko var [at]dalīt šādā situācijā, kad kāda kopīpašnieka domājamās daļas ir apķīlātās vai tioem ir uzlikti aizliegumi, vairāk varētu pateikt notārs, jo jebkurā gadījumā, lai nostiprinātu to visu ZG, būs nepieciešams notarfiāli apliecināts nostiprinājuma lūgums.
Pa manam ir aptuveni šāds rīcības modelis:
1. Sertificēta mērnieka uzmērīts zemes gabals, kur tas zeems sadalīšanas (parcelācijas) projektā tiek shematiski sadalīts atsevišķos zemes gabalos tā, lai sanāktu atbilstoši īpašniekiem piederošo domājamo daļu proporcijām.
2. Projekta saskaņošana valsts zemes dienestā un jaunu kadastra numuru piešķiršana katram zemes gabalam.
3. Vienošanās starp kopīpašniekiem, kur tie vienojas, kurš zemes gabals katram piederēs.
4. Notariāli apliecināts nostiprinājuma lūgums Zemesgrāmatai.
Iespējams, 2. un 3. punktu secība jāapmaina vietām. :)
Ja ir noteikts aizliegums uz kāda kopīpašnieka domājamo daļu, tad nepieciešama attiecīgā "aizliedzēja" (hipotekārā kreditora, tiesu izpildītāja, utml.) piekrišana zemes gabala sadalīšanai atsevišķos zemes gabalos. BET... kopīpašumam ir arī savi plusi, ne tikai mīnusi. Nu tur pirmpirkuma tiesības, utt., utml. :)
Spameris (2014-04-08 21:43)
4.Notariāli apliecināts nostiprinājuma lūgums Zemesgrāmatai... par to, par ko rakstiski vienojušies kopīpašnieki. Pamats - līgums.
Varu piekrist joens viedoklim, ka, ja apķīlātājs nepiekrīt kaut kam, tad pārējie kopīpašnieki var pret to vērsties tiesā.
-------------
Vēl jau var nesadalīt atsevišķos zemes gabalos, bet noteikt zemes gabala lietošanas kārtību, noslēdzot starp kopīpašniekiem "zemes gabala lietošanas kārtības līgumu". Bet tur arī būs vajadzīgs mērnieks, kurš zemes robežu plānā shematiski iezīmēs robežas... un vajadzības gadījumā robežas atliks arī dabā. Lai lietošanas kārtībai būtu juridisks spēks, to arī vajag reģistrēt zemesgrāmatā, kur atkal būs nepieciešama "aizliedzēja" piekrišana.
:)
Samila (2014-04-09 09:21)
*Tas nozīmē, ka viņš nedrīkst rīkoties ar savu zemi - pārdot, dāvināt, ieķīlāt utt. *
Te jau ir rakstīts, ka nedrīkst rīkoties. Dalīšana ir rīcība ar zemi. Ja būtu ieķīlāts par labu kreditoram, tad zemes dalīšanu reālajās daļās varētu īstenot ar kreditora piekrišanu.
Baidos, ka šajā gadījumā to nevarēs...
kasteeste (2014-04-09 12:00) Ja visi triis kopiipashnieki piekriit kopiipashuma izbeigshanai un reaalai sadalei, kriminaalprocesa gadiijumaa buutu jaaveershas pie procesa virziitaaja un jaaluudz atljauja daliishanai (t.i. ja zemesgramataa tieshaam ir noregistreets kaads aizliegums vai kjiilas atziime)...garantiju, ka iedos atljauju daliit, nekaadu...taapeec buutu argumenteeti jaaziskaidro, ka sadaliishanas rezultaataa, procesaa iesaistiitaas personas iipashuma domaajamaa dalja nekljuus mazveertiigaaka utt..
Vilkabele (2014-04-09 23:24)
Iesniegums būs derīgs, vismaz procesa uzsākšanai. Palasies Zemes ierīcības likumu. Tur gan 13.pants tāds diskutabls, bet pieminētais gadījums ir citādāks, jo ne jau par šo īpašumu ir ierosināta tiesvedība, bet gan uzsākts kriminālprocess pret personu.
Arī kasteeste labu ieteikumu deva - noskaidrot, kā uz to skatīsies procesa virzītājs.
mademoiselle_coco (2014-04-10 21:46)
teorētiski teiktu, ka jāsāk ar procesa virzītāju. bet - lēmumu par mantas arestu pieņem procesa virzītājs (izmeklētājs), savukārt tiesnesis - apstiprina.... pie šādas procedūras, tas ir nereāli... vismaz ne līdz brīdim, kad kriminālprocesa ietvaros tiks panākts kāds noregulējums. ja iztiesāšanas rezultātā tiks pieņemts lēmums par arestētās mantas atsavināšanu par labu valstij - tad var mēģināt runāt ar tiesu izpildītāju un to gabalu dalīt pirms izsoles..... kaut šaubos, ka kāds tiesu izpildītājs būs pretimnākošs....
p.s. kādā seminārā pa ausu galam dzirdēju, ka šādās situācijās atsavina visu īpašumu. tā kā varat gatavoties izsolei, lai atpirktu notiesātā zemes gabala daļu....