Kā noformēt dzīvoklim līdzīpašnieku?
Tante, kas nav mana radiniece, vēlas noformēt mani kā sava dzīvokļa līdzīpašnieku, lai tas kādreiz paliktu man un nevajadzētu to iekļaut testamentā, kur manas tiesības uz dzīvokli varētu tikt apstrīdētas. Uztura līgumu, dāvinājuma un pirkuma līgumu viņa nevēlas, jo pati vēl vēlas būt noteicēja pār savu īpašumu. Vai ir iespējams juridiski noformēt mani kā dzīvokļa līdzīpašnieku? Paldies.
lasminaxxl (2015-11-20 09:06)
Mans gadijums .
Ir iespējams. Jāiet pie notāra , visu pastāstīs. Būs zemesgrāmata uz Tava vārda , (jāizņem obligāti), Bet būs ieraksts- ar šo dzīvokli viens bez otra piekrišanas neko nedrīkst darīt, ne pārdot, ne ieķīlāt un tt. Tante būs īpašniece līdz savas dzīves pēdejai elpai, tikai no tantes aiziešanas brīža, Tu paliksi dzīvokļa īpašnieks. Pēc tam lai kaut ko ar šo dzīvokli varētu darīt, būs jāuzrāda notāra apstiprināta miršanas apliecība. Ceru ka saprati.
Jason (2015-11-20 09:10)
Var noslēgt mantojuma līgumu. Tas nozīmēs, ka tu tur (it kā) sniedz kādus labumus savai tantei un viņa tev pēc nāves kā samaksu par to atstāj savu dzīvokli.
Tiesa, tantes dzīves laikā tas tev nedos nekādas īpašuma tiesības. Bet īpašuma tiesības viņas dzīves laikā tu, jebkurā gadījumā, varētu dabūt tikai ar pirkumu vai dāvinājumu.
Nesliktais (2015-11-20 09:14)
Savā laikā diezgan līdzīgā situācijā, konsultējoties ar juristu, kā vienīgais nopietnais variants, kuru nevarētu apstrīdēt, tomēr tika izkalkulēts uztura līgums. Nu, bet tante tak paliek noteicēja pār savu īpašumu, kur problēma :) Bet tādas lietas nerisina internetā - tur var būt visādi āķi, kas tur var pretendēt, kādas pakāpes mantinieki utt., utjpr. Testaments iraid visšvakākais variants - tur teju vai garantēti likumīgie mantinieki savu kumosu atraus (50%, vai kauču 25% - laikam bij puse, vai puse no puses - no apstākļiem), pat, ja no testamenta būs izslēgti, kā saka, treknajā šriftā. Dāvinājuma līgumam atkal liela nodokļu paka valstij bij jāatskaita, nebij izdevīgi.
Cik nu atceros no tā visa, savus gadiņus atpakaļ tas bija...
Analize (2015-11-20 09:28)
lasminaxxl savu situāciju izstāstīja puslīdz skaidri, bet ne juridiski korekti. lasminaxxl gadījumā viņa jau ir nekustamā īpašuma īpašniece, bet zemesgrāmatā ir ierakstīts apgrūtinājums - dzīvokļa lietojuma tiesība tantei līdz mūža galam. Papildus zemesgrāmatā tiek nostiprināts aizliegums nekustamo īpašumu atsavināt (pārdot, mainīt, dāvināt u.c).
Jūsu gadījumā par nekustamā īpašuma līdzīpašnieku var kļūt tikai nopērkot, saņemot davinājumā nekustamā īpašuma domājamo daļu. Taču šāds risinājums Jums dos daudz vairāk pienākumu, nekā labumu, jo kā līdzīpašniekam Jums ir jāpiedalās nekustamā īpašuma uzturēšanā, jāmaksā NĪ nodoklis par savu domājamo daļu, bet pēc tantes nāves jums paliks tā pati domājamā daļa, ko Jūs būsiet iegādājies - tantes daļa pāries mantojumā tās radiniekiem.
Ir vēl viens risinājums, kas dod tiesības abām pusēm un ir stiprāks par testamentu vai mantošanu pēc likuma. Tas ir Mantojuma līgums. Šajā gadījumā īpašuma tiesības pāriet no mantojuma atstājēju uz līgumisko mantinieku pēc mantojuma atklāšanās (tantes nāves), tādēļ tante riskē tikai ar to, ka attiecīgo īpašumu tā nevarēs ar testamentu atstāt citai personai. Šeit vēl ir tādas nianses kā neatraidāmo mantinieku daļas, bet tas jau ir cits stāsts!
lasminaxxl (2015-11-20 09:46)
Neesmu juriste, neprotu juridiski pareizi paskaidrot.
Manā gadijumā ir Dāvinājuma līgums, paskatijos. Kā toreiz paskaidroja notāre, tad arī Mantojuma līgumu var apstrīdēt. Var uzrasties kaut kādi radi, kuri arī gribēs tantes mantu. Īpašnieks ir tas, kuram ir Zemesgrāmata, kaut arī tur ir ierakstīti aizliegumi. Notāre pat stingri pieteica uzreiz nokārtot Zemesgrāmatu. Manā gadijumā ir radniecība, sapratu ka svešu cilvēku darijumā , valsts nodeva ir jāmaksā.
Es ieteiktu runāt ar tanti un nokārtot līdz Zemesgrāmatai.
Katrā īpašumā ir jāireegulda, tas tikai normāli. Arī es saremontēju to dzīvokli, lai krustmātei patīkami dzīvot. Esam apmierinātas abas !