Nekustamā īpašuma domājamo daļu pārdošana bez otra īpašnieka piekrišanas
Vai var pārdot (un nokārtot pirkšanas-pārdošanas līgumu, ierakstīšanu zemesgrāmatā utt.) nekustamā īpašuma 1/2 domājamo daļu bez otrās 1/2 domājamās daļas īpašnieka piekrišanas?dubultais 1 tikai domājamās daļas nevar pārdot, jo tas ir nedalāms īpašums.Piemēram, ja tev ir dzīvoklis un Tu vēlies pārdot savu kāpņu telpas daļu, tad tas nav iespējams.
lauve 1 3 cik zinu, tad otrās domājamās daļas īpašniekam ir pirmpirkuma tiesības šai gadījumā
Skaidrite_Leeninna 2 Pārdodot domājamās daļas, kopīpašniekam ir jāpiedāvā pirmpirkuma tiesības. Ja pirmpirkuma tiesības netiek piedāvātas, tad kopīpašnieks var izmantot izpirkuma tiesības viena gada laikā no darījuma noslēgšanas. Likums gan arī paredz gadījumus, kad pirmpirkuma tiesības nav jāpiedāvā. Tā, piemēram, ja īpašuma dom.daļas tiek atsavinātas tās atdāvinot, tad pirmpirkuma tiesības nav jāpiedāvā.
Nitaa 2 2 Diemžēl nevar. Palasi- LR Civillikums 1068.pants
dubultais nezinu kāds īpašums jautātājam pieder, bet par šo tēmu jautātājs var palasīt CL 1067 pantu, bet kas attiecas uz dzīvokli, tad skaidra atbilde būs jaunajā " Dzīvokļu īpašuma likumā.
CatNap 1 100% ne.
Skaidrite_Leeninna Ne CL 1067.pants,ne 1068.pants uz domājamo daļu atsavināšanu neattiecas.
Devian piekrišanu nevajag, bet paprīti ka viņš atsakās no pirmpirkuma gan laikam vajadzēs.
Nitaa 2 Skaidrīt- 1/2 domājamā daļa no īpašuma ir kopīpašums, no tā arī norādītie CL panti....
joens
Sapiņķētas tās lietas. Līdz šim vismaz visvienkāršākā pirmpirkuma tiesību apiešana bija tirgot savas daļas pa fragmentiem, šodien 30%, pēc nedēļas vēl 30%, vēl pēc nedēļas atlikušos 40% no savu daļu apjoma.
Tikai jābūt nedaudz pastulbam, lai pirktu kopīpašuma daļas no viena no karojošiem īpašniekiem, jo to kašķi dabūsi komplektā ar NĪ. Kaut gan, NĪ ir atšķirīgi un TS nav pastāstījis, ko tieši grib pārdot.
wolands 1 Var, bet jārēķinās, ka otras domājamās daļas īpašnieks var izmantot izpirkuma tiesības un iegādāties Tavu domājamo daļu par to cenu, ko būsi ierakstījusi pārdošanas līgumā. Ja gribi no tā izvairīties - Tev ir jāpiedāvā izmantot pirmpirkuma tiesības un jāiegūst rakstisks apstiprinājums, ka otrs īpašnieks no tām atsakās, kā jau te augstāk komentēja ...
wolands Hmm, Joen - kāpēc lai tas palīdzētu? Izpirkuma tiesības otram īpašniekam tik un tā paliek, ja vien pircējs arī nav līdzīpašnieks ...
Rothman Var iztikt ja pats esi iegādājies NĪ, kur līgumā jau ierakstīts, ka viņš atsakās turpmāk no savām tiesībām. Savādāk likumīgi nedrīkst bet var. Joens - šaubos ka tā var, tik pat viegli var viltot atteikumu...
saulespuke1970 Beidzat te sapņot.... var pirkt un pārdot.Pati esmu gan nopirkusi domājamās daļas, gan arī pēc tam pārdevusi.Īpašums bija sadalīts 5 daļās.Kad pirku savu, pārējie 4 atteicās no pirmpirkuma tiesībām.Kad pārdevu bija tieši tā pat. Pilnīgi nekādu problēmu.
saulespuke1970 Uij, neizlasiju jautājumu līdz galam..... protams, bez otra piekrišanas nevar pārdot trešajai personai....
Laimnese Domāju,ka var dāvināt,pārdot būs grūti.
gemini 2 Liels paldies par skaidrojumiem. Papildus informācija: NĪ ir lauku māja ar zemi. Cik saprotu, tad Dzīvokļu īpašuma likums uz to neattiecas? Par otru īpašnieku - viņš ir jau sen senos laikos aizbraucis uz citu valsti, viņa adrese nav zināma un ir 99% varbūtība, ka par savu domājamo daļu viņš neliksies ne zinis... Kara kašķa nav nekāda pēc būtības. Tātad, cik sapratu no Jūsu teiktā, var pārdot savu 1/2 domājamo daļu, un ja gada laikā otra puse neparādās (kā tas arī ir sagaidāms), tad darījumam ir likumīgs spēks?
Kamija
joen, Tevis aprakstītās un šeit apspriestās pirmpirkuma tiesības ir divas dažādas lietas. Tu domā par pašvaldības pirmpirkuma tiesībām, ja īpašumu pašvaldības teritorijā pārdod kā 1 veselu atbilstoši likumā "Par pašvaldībām" noteiktajam:
"78. pants. Vietējām pašvaldībām ir pirmpirkuma tiesības, ja pašvaldību administratīvajā teritorijā tiek atsavināts nekustamais īpašums un tas nepieciešams, lai pildītu likumā noteiktās pašvaldību funkcijas [..]"
savukārt, šeit tiek apspriestas kopīpašnieku pirmpirkuma tiesības, kas noteiktas CL Trešajā daļā "Lietu tiesības" un proti:
"1073. Ja kāds nekustama īpašuma kopīpašnieks atsavina savu dalu personai, kura nav kopīpašnieks, tad pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, pieder pirmpirkuma tiesība (2060. p. 2. d. un 2062. p.), bet gadījumos, kad pirmpirkuma tiesību nav bijis iespējams izlietot atsavinātāja vainas dēļ - izpirkuma tiesība (1381. un turpm. p.)."
Informācijai par nepieciešamajiem dokumentiem var palasīt šo: http://www.zemesgramata.lv/default.asp?cid=125
Ja persona noteiktā laikā neizlieto savas tiesības, tad uzskatāms, ka tā no šīm tiesībām ir atteikusies. Tas attiecas gan uz pirmpirkuma tiesībām, gan izpirkuma tiesībām, tādēļ tiek doti termiņi.
gemini
1
Kamijai:
???...tad pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, pieder pirmpirkuma tiesība...
Kā atlikušais kopīpašnieks var saņemt pirkuma līguma norakstu, ja viņa atrašanās vieta nav zināma?
Tad jau iznāk, ka atlikušajam kopīpašniekam mūžīgi būs pirmpirkuma tiesības:(((
Kamija Ja kādu nevar atrast, bet viņš ir jāatrod, meklē caur Latvijas Vēstnesi :)))) Nekas nav mūžīgs... par laimi! Sūti uz pēdējo zināmo dzīvesvietu.
gemini 2 Paldies visiem:)
MMW
Nav jāmeklē caur Latvijas vēstnesi. Par 3 latiem var dabūt no PMLP izziņu (jāpaņem tikai zemesgrāmatas izraksts līdzi, lai redz kāda ir saistība ar to cilvēku), kur otrs īpašnieks ir deklarējis dzīvesvietu un var uz turieni nosūtīt ierakstītu, apdrošinātu sūtījumu.
Neesmu pilnīgi drošs, bet šajā gadījumā var arī vispār nesūtīt, ja zemesgrāmata neprasa tādu atteikumu, jo iespēja ka otrs īpašnieks izmantos gada laikā izpirkuma tiesību ir ļoti niecīga. bet ja pirkuma maksa ir norādīta atbilstoši tirgus cenai, tad vispār mikroskopiska.
2012-07-15
Atbildes 1 līdz 22 (kopā 22) |