Testaments

Baigi negribas iet pie jurista un jautājums tāds - varbūt kāds zin, kā jābūt sastādītam testamentam, lai tam būtu juridisks spēks?Vai obligāti pie notāra, vai vēl kādi varianti?

BuutlsBamtrinkets (2009-07-01 09:11)      Lai arī, protams, neesmu jurists, bet >
"Notariāli apliecināta testamenta īstumu nav iespējams apšaubīt. Privāts testaments var tikt apstrīdēts, atzīts par spēkā neesošu, pazaudēts vai iznīcināts.

Notārs nodrošina testamenta oriģināla glabāšanu. Vienmēr, kad tas ir nepieciešams, pie notāra var saņemt norakstus no sastādītā testamenta akta.

Lai testamentu sastādītu pie notāra, ir jāpiedalās vismaz diviem lieciniekiem.
Par lieciniekiem nevar būt šādas personas: testamentārie mantinieki, viņu laulātie, radinieki līdz 4. pakāpei un svaiņi līdz 3. pakāpei, latviešu valodas nepratēji, nepilngadīgie, rīcībnespējīgie, lasīt un rakstīt nepratēji, garīgi slimie, kurlie, mēmie un aklie."

http://www.legal.lv/mantojuma/



joens (2009-07-01 09:16)      Pie pastāvošās LV likumdošanas testaments ir relatīvi bezjēdzīgs dokuments.

BuutlsBamtrinkets (2009-07-01 09:35)      joens> vai varētu īsumā arī paskaidrot kāpēc?

dolce_no_pasaran (2009-07-01 09:39)      bb, tāpēc, ka pastāv neatraidāmo mantinieku jēdziens, proti, ja testamentā novēli visu savu mantu muzejam vai sunim, šo testamentu apstrīd uz skaitli trīs un 50 procentes no mantojuma šākātā aiziet šiem neatraidāmajiem...kaut arī tie būtu visu dzīvi mantojuma atstājējam kaksējuši dvēselē!

kautkas (2009-07-01 09:40)      dolce, a ja testamentā šamos tomēr piemin, nu piem. novēlot noplukušo kaķi, saplēsto gāzesplīti u.t.t. ?

daisy777 (2009-07-01 09:49)      Dolče jau paguva visu īsumā pateikt :)

Turklāt tie 50 procenti ir no tīrā mantojuma (bez apgrūtinājumiem un vēl ar pievienojamo) - parādus tātad maksā jaunā atraitne :P

dolce_no_pasaran (2009-07-01 09:52)      kautkas, pofig. ja kaimiņam sašam(kas nav tavs radinieks) esi atstājis dzīvokli un sētniecei annai(kas arī nav tava radiniece) 100 štukas, tad neatraidāmie pusi no tā attiesās miera vējos!

avenis (2009-07-01 10:45)      kurš teica, ka pie notaara jaaiet ar 2 lieciniekiem?!

BuutlsB (2009-07-01 11:02)      par "neatvairāmajiem":) mantiniekiem nezināju, skaic. bet painteresējoties par lietu, man te vienu knifu pateica. tb notāram par miršanas faktu ir jāinformē caur Latvijas vēstnesi, bet mantotājgribētājiem, arī "neatraidāmajiem", ira tikai 3 mēneši, pieteikt savas prasības, ja laiks nokavēts, tad `ciao bambino`...

zance (2009-07-01 12:24)      Tomeer bija veel sadalja par to, ka tad ja var pieraadiit to, ka nav ruupeejies par "aizgaajeeju" utt., tad var arii palikt bez mantojuma neatraidaamais mantinieks! Nav man civillikuma tuvumaa, bet kaut kas taads noteikti bija!!

sancho5 (2009-07-01 20:39)      Obligāti pie notāra.

Nelima6 (2009-07-02 14:26)      /šobrīd ir tādas mantinieces statusā/... nevis 3, bet 6 mēneši ir mantinieku pieteikšanās laiks.
1.pakāpes mantinieki ir bērni un oficiāla sieva/vīrs [iesaku to atcerēties tim, kam ir cita ģimene, bet nav nokārtoti šķiršanās dokumenti] 50% mantojuma nākas laulātajam, otrus 50% dala starp bērniem. Neatņemamā tiesa ir piespriesta tādēļ, ka ir daudz tētiņu [tagad arī māmiņas], kas aiziet un vsp par bērniem neliekas zinis [princips - gribi skraidīt apkārt, neražo bērnus]
Pie notāra jāiet, ja vēlies to otru daļu, kas ir tavā brīvā rīcībā, novēlēt kādam citam [tad neviens neko neattiesās], vai arī, ja tev nav 1.pakāpes mantinieku.

Kamija (2009-11-12 15:50)      Testamenti pēc savas formas ir vai nu publiski, vai privāti. Publiskos testamentus taisa pie notāra, bāriņtiesā vai pie Latvijas konsula ārzemēs. Publisks testaments taisāms testatora personīgā klātbūtnē, piedaloties diviem lieciniekiem. Savukārt, var arī privātos testamentus nodot glabāšanā notārām aizzīmogotā apkolsnē, tad tie iegūst publiska testamenta spēku.

Privātu testamentu testators taisa mājās ar vai bez lieciniekiem. Par lieciniekiem nevar aicināt garīgi nespējīgus vai tos, kas nākotnē mantos (arī viņu tuviniekus). Ja testators visu testamentu pats uzrakstījis un parakstījis, tad tas ir spēkā arī bez lieciniekiem.

Pastāv arī mutiski taisīti testamenti - tā saucamie priviliģētie testamenti. Tos taisa ārkārtas apstākļos ar lieciniekiem.

Testamenta saturam jāizteic mantojuma atstājēja patiesa griba. Mantinieka iecelšanai nav vajadzīga nekāda sevišķa forma, un pietiek, ja testators izteic par to savu gribu skaidri un saprotami, vienalga, kādos izteicienos.

Ar testamentu var iecelt substitūtu vai noteikt pienākumu iecelt pēcmantinieku, izdalīt legātus (atsevišķi mantojuma priekšmeti), noteikts dažādu nosacījumus vai aprobežojumus, kā arī taisīt savstarpējus testamentus ( Tu man, es Tev).

Tāpat nedrīkst aizmirst par neatraidāmiem mantiniekiem (laulātais un tuvākie lejupējie - bērni, ja tādu nav, tad augšupējie - vecāki), kurus nedrīkst atstāt bez viņu neatņemamajām daļām (1/2 no tā ko mantotu pēc likuma). Ja tomēr teststors uzskata, ka viņi nav cienīgi mantot, tad ar testametu tos var atstumt no mantojuma, tomēr jānorāda atstumšanas iemesli.

>>> "Notariāli apliecināta testamenta īstumu nav iespējams apšaubīt..." īstumu jā, bet tas nenozīmē, ka mantiniekiem nav tiesību celt mantojuma prasību vai c

Kamija (2009-11-12 15:54)      ... vai citādi apstrīdēt testamentu. Notārs tikai apliecina to, ka testatora griba atbilst testameta saturam. Var sameklēt arī citu pamatu testamenta apstrīdēšanai, kaut vai viltus un spaidi.

PS Sakonspektēju te Civillikumu no 418. līdz 638.p., āa, jā un aizmirsu vēl... ir jāga taisīt testamentu kaut vai visu mantu novēlot bērniem, jo tādejādi var ieekonomēt uz valsts nodevu rēķina, piemēram, zemegrāmatai, ja veic īpašuma tiesību pārreģistrāciju ;)

Es ar visu laiku taisos uzrakstīt, bet neatliek laiks, bet vajadzētu... :ppp

MMW (2010-08-19 17:39)      Pirmkārt, testaments jātaisa pie notāra, jo ne pie notāra taisīts testaments ir spēkā ļoti specifiskos apstākļos (teiksim tā - pavisam īsi pirms miršanas).
Nekādi specifiski jurista padomi nav vajadzīgi - notārs pats noskaidros, ko grib rakstīt testamentā un visu sagatavos
P.S. Kamijai - atļaušos nepiekrist pēc nāves kārtot mantojumu radiniekiem iznāk dārgāk, nekā pirms nāves pārrakstot īpašumus tiem pašiem radiniekiem. ir pārbaudīts praksē vairākkārt.

V_R_Aapsis (2010-08-24 00:08)      Esmu kaut ko palaidis garām? Kopš kura laika spēka nav PAŠROČĪGI uzrakstits (ne drukāts) testaments?

Pepija1963 (2010-09-06 22:39)      Domāju,arī nesen lasīju, ka testaments pašrocīgi rakstīts ir spēkā, tikai domāju, ka ir varbūt apstrīdams, bet pie notāra nav apstrīdams. Es principā ari zaudēju saviem bērniem pienākošos daļu, jo viņu tēvs bija miris un kad nomira vecvecāki, neviens no radiem man nepaziņoja, ka bērniem ir tiesības uz daļu mantojuma. Vispār nepaziņoja, ka miruši. Tā kā mēs ar bērna tēvu nebijām laulāti,domāju, ka arī bērniem nekas nepienākas. Bērni gan bija oficiāli reģistrēti uz viņa vārda. Tā ir , ka nezin likumus, bet principā man no viņiem arī neko nevajadzēja. Un tādu vēstnesi nelasu un tad nelasīju, jo tādiem niekiem nebija naudas. Paldies Dievam ,dzīvot bija un ir kur arī tagad. Tikai lauki jau būtu labi, ja būtu laba saprašanās. Bet ir tā, ka ir. Likumi ir jāzina.

MMW (2010-09-07 14:57)      Man jāatzīst, ka ātrumā sajaucu ar mutisku testamentu. Privātā kārtā, protams, var taisīt, tikai jābūt diviem lieciniekiem (radinieki arī der). Pats pat var nerakstīt, galvenais pašam jāparaksta!

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu