SIA Mazakumdaļu turētāja tiesības
Esmu nolēmis pamest uzņēmumu kurā esmu gan darbinieks, gan līdzīpašnieks (23%).Man ir daži jautājumu uz kuriem es vēlēstos rast atbildi:
1) vai kāds var ieteikt sakarīgu juristu uzņēmējdarbības jomā kurš netērētu laiku filozofijas skaidrošanai, bet īsi konkrēti paskaidrotu lietas būtību un sniegt padomu kā rīkoties
2) vai es būdam valdes loceklis ar tiesībām pārstāvēt uzņēmumu atsevišķi varu pats sevi atbrīvot no darba
3) vai es savas daļas uzņēmumā varu ieķīlāt bez citu līdzīpašnieku piekrišanas
4) uzņēmumam gadiem strādājot ir uzkrāta peļņa - vai pastāv kāda iespēja atsakoties no savām daļām par labu citiem līdzīpašniekiem saņemt uzkrāto peļņu vai arī kā savādāk gūt materiālo labumu - jo pārējie līdzīpašnieki visdrīzāk nepiekritīs jebkādai mierīgai aiziešanai? vai arī ar 23% daļu var aiziet no uzņēmuma tikai ar "pliku dibenu" ?
jadore (2016-12-01 14:28) Vispirms izlasi, kas rakstīts par šo tēmu sia dibināšanas līgumā.
karlisglevkijs (2016-12-01 14:37) dibinasanas bridi vel nebiju lidzipasnieks. daļas tika man pārdotas divus mēnešus vēlāk. Bet cik atceros dibināšanas līgumā bija standarta teksts par saulaino nākotni utt. Statūtas arī ir standarta teksts.
Mavs (2016-12-01 14:50)
1
Neesmu jurists un nepretendēju uz vienīgo un pareizo viedokli, bet izejot no savas pieredzes un veselā saprāta, šķiet ka tā :
2) jā, vari
3) jā, šīs daļas ir tavs īpašums un tu ar to vari rīkoties pēc saviem ieskatiem
4) Ja šī peļņa parādās uzņēmuma bilancēs un grāmatvedības dokumentios, kā arī ja neesi to iepriekš pa daļām izņēmis (ja tam nav klāt konkrēti maksājumu dokumenti) - tad vari šīs daļas pieprasīt. Cits jautājums - par to, ka mazā SIA peļņu un dividendes tie, kas reāli ir pie teikšanas var veiksmīgi "samenedžēt" tā, ka nekāda peļņa tev nesanāks.
joens (2016-12-01 15:12)
1
2) Varētu nebūt tik vienkārši, mums interesanta likumdošana, valdes loceklis ir ne tikai vēlēta amatpersona (saskaņā ar Komerclikumu), bet reizē arī darbinieks (saskaņā ar VSOA vai kāduturvēl likumu), attiecīgi neaizejot no valdes, no darba (nodokļiem) aiziet nevar. Bet profesionālis šīs nianses varētu precīzi izskaidrot.
3) Formāli kaut uzdāvināt kādam cilvēkēdāju cilts karalim. Ja vien SIA dokumentos nav noteikti ierobežojumi (pirmās rokas piedāvājums esošajiem dalībniekiem utml.).
4) Peļņu laikam izņemt nevarēs, bet par dividenžu izmaksu lemj visi īpašnieki. Atkal profesionālim būtu jāprot precīzi izskaidrot.
jadore (2016-12-01 15:22) 2) Valdes loceklis ir amatpersona (UR), bet var nebūt darbinieks (ja uzņēmums nav MUN maksātājs). Torētiski var atbrīvot sevi no darba kā darbinieku(jāiesniedz VID paziņojums), bet no valdes locekļa pienākumiem (amatpersonas) nevar, tur jāveic grozījumi statūtos.
karlisglevkijs (2016-12-01 15:43) Es esmu darba attiecībās uz darba līguma pamata - uzskatu, ka atbrīvot sevi no darba varu parastajā kārtībā - iesniegums, apstiprinājums, aprēķins un visu labu..?
sandra111 (2016-12-01 16:10) 1 iz dzives,,,ja esat ieguldijis lidzeklus,tad 5 gadu laika to iznemsana var tikt apstrideta no vid puses.
joens (2016-12-01 16:58) jadore - tiešām tagad valdes loceklis drīkst nebūt darba attiecībās ar SIA (kā variants, visi var nebūt, izņemot vienu)? Mani valsts savulaik piespieda slēgt darba līgumu ar savu SIA (algu gan tad drīkstēja izmaksāt tikai dividenžu veidā, ne obligāti katru mēnesi). Kaut gan, kā variants, ja pieņem darbā sētnieku (direktoru), tad valdes locekļi var nebūt darba attiecībās)? Un nekādu MUN režīmu.
jadore (2016-12-01 21:12)
joens,
tas jau ir kādu laiciņu: dalībnieki-valdes locekļi var nebūt darba attiecībās, bet ja ir darba attiecības jābūt algai (izņēmums ja bezalgas atvaļinājums vai taml). SIA var nebūt darbinieku vispār līdz apgrozījums pārsniedz 5 minimālās algas. Ja pārsniedz, tad vismaz par vienu darbinieku jāmaksā sociālais nodoklis.
MUN maksātāja dalībnieki ir valdes locekļi un obligāti ir darbinieki.
guns21 (2016-12-05 13:24) Visvienkāršākais risinājums, savas kapitāldaļas kādam pārdot.
Mazkapitala SIA valdes loceklis (3)
Pirksanas-pardosanas ligums (9)
SIA Likvidacija (4)