Pirmpirkuma tiesības kopīpašumā un to pārmantojamība nākamajiem īpašniekiem.
Ir kopīpašums - daudzdzīvokļu māja. Pieņemsim ir 3 kopīpašnieki - A; B; C. Katram pieder kaut kāds noteikts skaits domājamās daļas no īpašuma. Ir noslēgts koplietošanas līgums, kurā ir atrunātas dzīvokļu lietošanas tiesības, t.i., kopīpašnieki ir vienojušies savā starpā, kuri dzīvokļi katram pieder (pieņemsim - A pieder 5 dzīvokļi, B pieder 4 dzīvokļi C pieder 3 dzīvokļi), kā arī vienojušies, ka visi atsakās no pirmpirkuma tiesībām, ja kāds no kopīpašniekiem pārdod kādu no saviem dzīvokļiem. Koplietošanas līgums ir reģistrēts Zemesgrāmatā.Pieņemsim, ka A pārdod vienu savu dzīvokli un par kopīpašnieku kļūst X. Pirkuma līgumā nekas netiek atrunāts par pirmpirkuma tiesībām, t.i., parakstot pirkuma līgumu, X neatsakās no pirmpirkuma tiesībām uz citām kopīpašumā esošajām daļām.
Jautājums! Vai kopīpašniekam X ir saistošs starp kopīpašniekiem A; B un C noslēgtais koplietošanas līgums attiecībā uz pirmpirkuma tiesībām? Vai arī šīs tiesības, t.i., atteikums no tām, kopīpašniekam X nav saistošs un tas var tās (pirmpirkuma tiesības) izmantot attiecībā uz citām kopīpašuma daļām? Tas ir, ja, pieņemsim, kopīpašnieks B pārdod dzīvokli, piemēram, kādam Z, vai tad X patur tiesības izmantot pirmpirkuma tiesības un nopirkt šo pašu dzīvokli par tādu pašu cenu kā pirktu Z?
nenopietninopietna2 (2012-01-12 20:30) Ja dzīvokļi tiek sadalīti īpašniekiem, tad tās vairāk neskaitās domājamās daļas. Ja ir domājamā daļa tad tās līdzīpašnieks var staigāt kur un kad vien vēlās un neko nedīkst darīt ar kopīpašumu bez citu piekrišanas. Tas no loģiskas, bet kā ir juridiski es nezinu, nēesmu jurists.
hw66 (2012-01-12 20:38) nav saistošs, jāslēdz jauns koplietošanas līgums.
joens (2012-01-12 20:49)
Cik gadījies saskarties, viss atkarīgs no sākotnējā līguma redakcijas. Tur var būt ierakstīts, ka jaunajiem kopīpašniekiem ir saistošs viss, par ko savulaik vienojušies aborigēni (kas arī ir saprātīgi, jo nevar ik pa nedēļai lielākā īpašumā pārslēgt vienošanos). Tomēr nevaru apgalvot ar likumu citēšanu, ka hw66 nav taisnība.
Ja dzīvokļus sadala īpašniekiem atbilstoši likumam par dzīvokļu īpašumu, tad dzīvoklis vienlaikus ir gan konkrēta norobežota ēkas platība, gan visa īpašuma domājamās daļas, kurās bez dzīvokļa ietilpst arī jumts, kāpnes, siltumtrase un simts citu ēkai piederošu lietu.
NoNoNo (2012-01-12 20:52)
1) Ja īpašums zemesgrāmatā ir reģistrēts, kā viens nekustams īpašums (nav sadalīts dzīvokļu īpašumos), tad pirmpirkuma tiesības ir; bet ja īpašums ir sadalīts dzīvokļa īpašumos (katram dzīvoklis savs zemesgrāmatas nodalījuma numurs), tad pirmpirkuma tiesību nav.
2) Jaunajam īpašniekam (x) ir saistošs zemesgrāmatā reģistrēts koplietošanas līgums, bet attiecībā uz pirmpirkuma tiesībām - daļa juristu teiks, ka nav, citi teiks, ka ir. Pēdējā laika tendence ir tāda, ka iepriekšējs atteikums no pirmpirkuma tiesībām nav saistošs un noteikti ne jaunajam īpašniekam, jo juridiski pirmpirkuma tiesības rodas tikai tad, kad kāds no kopīpašniekiem pārdod savu daļu personai, kas nav kopīpašnieks. Turklāt jāņem vērā arguments, ka uz tā līguma nav jaunā īpašnieka paraksts.
3) Zemesgrāmatas vairs neprasa līdzīpašnieku atteikumu no pirmpirkuma tiesībām, lai reģistrētu jauno īpašnieku.
4) Gadījumā, ja pirmpirkuma tiesības tiek apietas, tad kopīpašniekam ir izpirkuma tiesības (izpirkt par to pašu cenu un noteikumiem), kas jāizmanto 1 gada laikā no pirkuma līguma reģistrācijas brīža.
Cerams palīdzēs ;)
Dzhokonda (2012-01-13 07:50) Parasti ja īpašums ir domājamās daļās un kāds līdzīpašnieks pārdod īpašumu-tad jautājumu par atteikšanos no pirmpirkuma tiesībām atrunā pirkuma līgumā, var to norādīt arī nostiprinājuma lūgumā. Ja ir norādīti šie noteikumi-tad jaunais īpašnieks automātiski atsakās no pirmpirkuma tiesībām.
Spameris (2012-01-13 07:58)
Dzīvokļi nav sadalīti dzīvokļu īpašumos, tie joprojām ir kā domājamās daļas. Ar koplietošanas līgumu ir atrunātas lietošanas tiesības.
Skaidrs, kā jau es biju domājis, vienprātības nav. Mans viedoklis ir, ka pirmpirkuma tiesības uz citām daļām X tomēr ir, jo viņš no tām nav atteicies. Vienīgais, ko nozīmē pirkt ar tiem pašiem noteikumiem? Jāpērk par summu, kas uzrādīta Zemesgrāmatā vai jāņem vērā arī kādas citas vienošanās un līgumi, kas noslēgti starp B un Z, piem., rokas naudas līgumi, kustamas mantas pirkums kopā ar nekustamo (pamatā lai apietu 2% ZG nodevu), utt.?
Spameris (2012-01-13 08:00) ->Dzhokonda: Parasti tā dara, jā. Bet ja nedara? Pērkot īpašumu kopīpašumā, cilvēkiem mēdz būt dažādi mērķi...
Skaidrite_Leeninna (2012-01-13 08:17)
Neredzot koplietošanas līgumu, arī viena "pareiza" atbilde nebūs. A kāpēc, autor, domā, ka atruna uz pirmpirkuma tiesību izmantošanu/neizmantošanu uz Tevi neattiecas, bet ja tomēr sadomāsi izmantot, tad par cenu,kas uzrādīta Z/gr. Kā tad ir - līguma punktus, kas Tev ir neizdevīgi, var neņemt vērā, bet pārējie ir OK?
Koplietošanas līgums ir reģistrēts Z/gr. un tas ir saistošs trešajām personām un godprātīgam īpašniekam būtu pienākums arī uzrādīt potenciālajam pircējam līgumus, kas varētu skart viņa pienākumus vai tiesības īpašumā.
Spameris (2012-01-13 09:27) ->Skaidrite_Leeninna: Kas teica, ka runa ir par mani? :) Es nesaku, ka X nav saistošs koplietošanas līgums. X taču neapstrīd to, ka īpašnieki savulaik bija savā starpā sadalījuši dzīvokļus un katrs tos lieto pēc saviem ieskatiem - pārdod, ieķīlā, pārbūvē, utt., par to neparasot atļauju no citiem līdzīpašniekiem. Kaut gan, pārbūvju gadījumā, būvvaldei tas viss ir pie vienas vietas, tur tāpat uz projekta prasa visu līdzīpašnieku parakstus... Tāpat kā Latvijas Gāze, gāzes apkures ierīkošanas gadījumā. X runā par konkrētu "epizodi" - par pirmpirkuma tiesībām citiem, nākamajiem (!!!) īpašniekiem, kas var pārpārdot īpašumu (domājamās daļas un konkrēta dzīvokļa lietošanas tiesības) n reizes. Tas ir, kāds 5. pārpircējs pēkšņi var sākt meklēt kašķi un pieprasīt pirmpirkuma tiesības. Vopšem, vai šīs tiesības, tiek "pārmantotas" visiem pārējiem, jo tas tika atrunāts sākotnējā koplietošanas līgumā vai nē? It sevišķi gadījumā, ja nākamajos pirkuma līgumos (ar Z vai Y vai jebkuru citu trešo, vai hotj piekto personu) nekas nav atrunāts par pirmpirkuma tiesībām. Vot tīri juridiski kā tas ir? Emocijas un kā būtu cilvēcīgi un ko kurš uzrāda potenciālajam pircējam šoreiz netiek apskatīts. :) Pieņemsim, ka potenciālais pircējs pats visu informāciju var iegūt un izpētīt publiskos reģistros - Zemesgrāmatā, utt.. Pieņemsim, ka 5. pārpircējs ir Āfrikā dzīvojošs sniegavīrs (S), kurš nekad dzīvē nav redzējis sākotnējos līdzīpašniekus A;B un C, kuri varbūt jau sen savus dzīvokļus jau ir pārdevuši visādiem citiem Āfrikas un Dienvidamerikas sniegavīriem. :))
LaskovijMerzavec (2012-01-13 09:54)
Maja ir sadalita dzivoklos ar kopligumu?
Tatad kopligums ir saistosh ar visiem taa noteikumiem nakoshajam ipashniekam:)
Egils22 (2012-01-13 15:39) viss ir vienkārši- Pārdevējs savu nekustamo īpašumu pārdod un saņem savu naudiņu līguma noslēgšanas brīdī un brauc uz bahamām sauļoties vai spēlētt kazino, jo tālākais čakars ir pircējam. pircējs ar līgumu iet uz ZG un prasa, lai viņam ieraksta īpašumtiesības. Ja nekādu problēmu nav, tad to arī uzraksta, bet ja kādam ir pirmpirkuma tiesības, tad pirmpircējam ir jāsamaksā līgumā ierakstītā summa. tāpēc ja ir kaut kāds muhļi muhļi, lai apietu 2% un līgumā reāli ierakstīts mazāk nekā patiesībā samaksāts tad pircējs būs tas lohs, kurš aplauzīsies.
Spameris (2012-01-13 17:57)
->Egils22: Bieži līgumos ir pilna summa, bet tā ir sadalīta 2 daļās:
1. Nekustamais īpašuma pirkuma maksa, no kuras tiek aprēķināta 2% valsts nodeva un kura parādās Zemesgrāmatā kā pirkuma maksa.
2. Kustama manta - mistiski nekustamā īpašuma uzlabojumi un/vai mēbeles. Parasti šī summa ir muhļi muhļi summa, no kuras nav jāmaksā 2% nodeva.
Kaut gan pēdējā laikā šī prakse iet mazumā, jo pārdevēji negrib maksāt IIN.
7_jeeri (2012-01-13 18:35)
palasies šeitan, diezgan svaigs, knapi mēnesis kopš publicēšanas -
http://www.at.gov.lv/lv/info/summary/2011/