Komercķīla

Komercķīla - jautājumi un diskusijas

Komercķīla tiek reģistrēta LR UR- uz kustamo (piem., reģistrējamo mantu(a/m, traktorteh., akcijām, daļām))jur. Personām-arī uz aktīviem... Kalpo kā saistību nodrošinājums, līdzīgi kā hipotēka uz nekustamo īpašumu, bet ar savām niansēm Komercķīla, kā jebkura cita ķīla (hipotēka, rokas ķīla) ir saistību nodrošinājums. Komercķīla atšķiras no citām ķīlām ar to, ka ieķīlātā lieta paliek parādnieka lietošanā, respektīvi, ja tu no manis aizņemtos naudu un kā komercķīlu ieķīlātu man savu automašīnu, šo automašīnu tu varētu turpināt izmantot. Vienīgi tu nedrīgsti šo ieķīlāto lietu pārdot, dāvināt, pārveidot bez kreditora atļaujas. Tas ir labāk nekā līzings, jo paliek pašu aktīvos.

Komercķīla ir juridisks instruments, kas tiek izmantots, lai nodrošinātu saistību izpildi, parasti saistītu ar aizdevumu vai citu finansiālu līgumu. Tā ir ķīlas veids, kurā aizņēmējs sniedz nodrošinājumu, ko kreditors var izmantot, lai segtu parādsaistības gadījumā, ja aizņēmējs nespēj tās izpildīt. Komercķīlas būtība ir aizsargāt kreditora intereses un nodrošināt finansiālo drošību darījuma ietvaros.

Komercķīla galvenokārt tiek izmantota uzņēmējdarbībā, un par ķīlas priekšmetu var kalpot dažāda veida manta, piemēram, uzņēmuma īpašumi, kustamie līdzekļi (transportlīdzekļi, iekārtas, preces) vai pat nemateriālie aktīvi, piemēram, intelektuālais īpašums vai prasījuma tiesības. Latvijā komercķīlu regulē Komercķīlu likums, kas nosaka noteikumus ķīlas izveidei, reģistrācijai un īstenošanai.

Komercķīlas pamatprincipi:

  1. Reģistrācija: Komercķīla ir jāreģistrē Latvijas Republikas Komercķīlu reģistrā, kuru uztur Uzņēmumu reģistrs. Reģistrācija ir būtiska, lai nodrošinātu ķīlas tiesību spēkā esamību un nodrošinātu, ka tā ir atzīta juridiski.
  2. Ķīlas priekšmets: Tas var būt gan esošais, gan nākotnē iegūstamais īpašums. Svarīgi, lai priekšmets būtu skaidri identificējams.
  3. Kreditora tiesības: Ja aizņēmējs nepilda savas saistības, kreditors var izmantot komercķīlas priekšmetu, lai atgūtu parādu. Tas var notikt, pārdodot ķīlas priekšmetu vai citādi izmantojot tā vērtību.
  4. Saimnieciskais darījums: Komercķīlas priekšmets parasti paliek aizņēmēja rīcībā, lai to izmantotu uzņēmuma darbībā, līdz brīdim, kad kreditors varētu pieprasīt tā realizāciju.

Praksē komercķīla bieži tiek izmantota situācijās, kad uzņēmums vēlas iegūt finansējumu no bankas vai citas finanšu institūcijas, bet šī institūcija pieprasa nodrošinājumu, lai mazinātu riskus. Piemēram, ja uzņēmums aizņemas līdzekļus jaunas iekārtas iegādei, šī iekārta var kalpot par komercķīlu, garantējot aizdevuma atmaksu.

··· Komercķīla: Kas ir komercķīla? Kad tā ... lasīt visu diskusiju (7 atbildes) –»
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010