Kopīpašuma domājamās daļas pārdošana otram kopīpašniekam

Diemžēl neko nezinu par Latvijas likumdošanu, un par cik neesmu juriste un nedzīvoju Latvijā, tad arī neprotu īsto informāciju ātri un sakarīgi atrast.
Problēma sekojoša: es jau 17 gadus esmu vienas lauku sētas kopīpašniece Latvijā (esmu puses īpašniece – biju saviem vecākiem vienīgais bērns). Otrai pusei ir 5 īpašnieces – manas māsīcas. Viena no viņām ar savu ģimeni dzīvo tur tajā īpašumā jau apm. 25 gadus. Citas īpašnieces par šo īpašumu vispār neinteresējas un dzīvo citur, viena pat Anglijā.
Man šis īpašums ir bijis vairāk izdevumu nekā ienākumu avots (katru gadu zemes nodokļi). Nu, ienākumi pāris reizes arī ir bijuši – tikai tik daudz, ka tur bišķi tika zāģēts mežs un naudiņa dalīta – bet tas jau bija pēdējo reizi kādus 11 gadus atpakaļ…
Man šī lauku sēta emocionāli nozīmē daudz, līdz 10 gadu vecumam tās bija manas mājas. Katrs stūrītis un krūmiņš, tur ciemot esot vai fotogrāfijas pārlapojot, ir pildīts ar saldsērīgām atmiņām, BET – es nedzīvoju Latvijā jau 30 gadus, mani bērni ir šajā sētā ciemojušies apm. pāris reizes mūžā un nevienam no mūsu ģimenes nav plāna uz turieni ne pārcelties, ne tur kaut ko saimniekot, jo visa dzīve jau te, kur tagad dzīvojam. Tā lauku sēta atrodas arī tālā, grūti piebraucamā un mežainā vietā (diez vai gluži svešam pircējam tāds ģeogrāfiskais stāvoklis interesētu).
Labprāt pārdotu šo savu daļu tai māsīcai – tad viņa, pirmkārt, kļūtu par saimniecības lielākās daļas īpašnieci un varētu tur daudz drošāk dzīvot. Otrkārt – lai gan naudas summa tur droši vien diez ko liela nebūtu, bet kaut kur jau mums noderētu. Treškārt – par cik tur uz vietas ciemojusies esmu tik un tā varbūt reizi pa 5 gadiem, tad paretam ciemoties jau man neviens arī nākotnē neliegtu. :D Toties tad vairs nebūtu jāmaksā zemes nodokļi un nebūtu maniem bērniem nākotnē jāmokas ar kaut kādu mistisku svešas zemes kopīpašumu…
Bet jautājums: vai domājamo daļu drīkst otram kopīpašniekam pārdot, nedalot oficiāli īpašumu

Lahesee    1 Protams, var. Vienojies par cenu un pie notàra ar pirkuma/ pàrdevuma lìgumu (arì notàrs var lìgumu uzrakstìt, tikai tad ir dárgák). 2021-07-13 12:36

CoCoSan  1   Galīgi ķerta esi? Tev ēst nav ko? Skrien virsū īpašums? Nu pārdosi un ko tālāk? Bankas barosi ar savu naudu vai palaidīsi vējā mēneša laikā?
Izskatās, ka tava labsirdīgā māsīca vai visas kopā skaisti apjāj tevi, piekam gadiem. Kādi vēl nodokļi tev jāmaksā? Viņas tak saņem lauku atbalsta maksājumus par tavu pusi. Un tie maksājumi ir vismaz 3-4 reizes lielāki par nodokli, kuru maksā. Principā, ja esi labsirdīga, vari atstāt viņām savu daļu, kura tev pienākās par atbalsta maksājumiem, ar norunu, ja viņas apmaksā tavu NĪN. Un paliksi pa nullēm- zeme dzīva un vesela un nodokli nemaksā.
Bet ja atbildēt uz jautājumu, nekas tev nav jādala, iet pie notāra un taisa darījumu. Tikai pārdevums tev būs jāpiedāvā visiem kopīpašniekiem, jo visiem no viņiem ir pirmpirkuma tiesība. Turklāt, ja pārdosi, ielidosi vēl uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, jo neesi tur bijusi gadu piecu gadu laikā deklarēta. Tad rēķini, cik tev centi paliks pāri no pārdošanas.
Bet tu liela un gudra meitenes, dari kā gribi, tikai pēc tam nesūdzies, ka nezināji ar ko tas beigsies.
2021-07-13 12:42

Lahesee    1 Pirmpirkuma tiesìbas darbojas tad, kad domàjamo daļu gribi pàrdod sveßam...tagad pàrèjàs kopìpašnieces var saiet ragos savà starpà. Savu daļu varèsi pàrdot tai, kura piedàvà visvsiràk naudińas. 2021-07-13 12:48

Julianna      Tūkstoš punktu piekrītu Coco. Turklāt tādai LR iztecējusi licence jau 2017. gadā(Esti arī starp citu). Neviens jums nekad nepateiks, ka tagad visi darījumi ir fufelis. Tikai mafiozi pabarošana. Ja jau esi atturējusi tik ilgi, domāju 3-- 4 gadi līdz jaunajai pasaules kārtībai paciesties nebūs ilgi. Varbūt pat meža ielokā varēs pārlaist 3. mirovuju voinu. 2021-07-13 12:51

CoCoSan      Tu man tā stāsti, itkā es nebūtu tēmā. Teicu, dari kā gribi, tev izstāstīts viss uz priekšu kā būs. Tas tādēļ, ka esi apčakarēta, jūties ka īpašums par nastu. Lauksaimniecības zemes vēl pirms 10gadiem meta pakaļ, nevajag. Šodien jau ar uguni jāmeklē, jo visu pārpērk lielie saimnieki un ārzemju investori. Nav tālu jādomā, kas būs pēc 10smit gadiem. Pasaules vēsturē nav bijis nekas vērtīgāks, kā zemes banka.
Kur man paldies? Nepateicība, pasaules alga.
2021-07-13 13:29

Leta    1 vai man vienai šķiet, ka tēmas iet pa riņķi?
un mūžīgais Q, kā atrast balansu starp sajūtu ķeršanu un nepārvēršanos par ultramateriālistisku gnīdu, vienlaikus nekļūstot par bomzi
2021-07-13 13:34

langstins    2 No Estiņiem-rei 5gadē...Mīļa māja-atdāvini ar tiesībām parādīties. 2021-07-13 14:58

joens    2 Optimistes te komentētājas. Nu gluži tos atbalstus pakaļ arī nemet, pakaļu drusku jāpakustina, lai pie tiem tiktu un arī noteikumus jāievēro, par čūsklājiem neviens neko nemaksā, jābūt pļautam, ganītam utt., ja neapstrādā. Ja nav aktīva vietējā "ciema padome", māsīca var pat nebūt dzirdējusi par tādām iespējām (aiz Rīgas apvedceļa dzīvības nav), kā redzam, topika autore nav.

Pārdot domājamās daļas ir kā 2 pirkstus .... Tā kā pārdevēja visticamāk (vairs) nav LV rezidente, arī par LV ienākuma nodokļiem varētu nesatraukties.
2021-07-13 15:07

Kaskaade  1   Dīvānā pirdēji ieradās. Dziļajos laukos visi saņem atbalstu, jo tas ir vienīgais nopietnais garantētais ienākums, bez kura viņi visi tur nobeigtos. 2kārt, katrā pagastā ir konultants, kurš katras tizlas un trīcošas vecenes vietā to atbalsta iesniegumu aizpilda un iesniedz, un zemi reāli apstrādā kaimiņš, kuram vajag to sienu vai ar labdarību rezervē tiesības dabūt pirmās rokas tiesību, ja zeme kadreiz tiks pārdota. 2021-07-13 15:25

Leta  1   ja neslēdzot nomas līgumu, tāpat vien bez maksas apstrādāt otra zemi ražas gūšanas nolūkā skaitās labdarība, tad varbūt arī dzīvokļos vajag salaist bezmaksas īrniekus un pateicoties, ka šie piekrituši, tiem piešķirt pirmpirkuma tiesības? zinu šitādus nomātājus, kad pašu krūmos nejauši kociņu nocērt, varbūt ar plinti sāk pastaigāties. muļķis arī baznīcā dabū pērienu.

Autor, varbūt atkārtošos, bet TĀS sievietes, kurām zeķēs tu te kā bulterjers ieķēries un nemitīgi apžļembā, tev nav parādā ne tavu jaunību, ne tavu naudu, ja?
2021-07-13 15:51

Kaskaade    1 Cinnij, nu no kurienes tev zināt melst par šo tēmu, ne tev zeme ir, ne dzīvoklis. Ne tava cūka, ne tava druva.
Pat, PAT ja slēdz zemes nomas līgumu, tajā skaitā ar radiem, nomnieks ko dara: Nr.1 maksā NĪN. Pārdot var jebkurā laikā, jautājums - vai vajag?
2021-07-13 16:04

Orchia    2 Ech, sievietes sievietes, tik ar emocijām spriež, tik ar emocijām- šķībais skatiens, tu te nedzīvo, kapiņi, pieminekļi. 100eiro 1/2 ir samērā liela platība, vairāki desmiti ha, un ja tur iekšā vēl ir mežs, savā igaunijā vispār esi izkūkojusi smadzenes. Jā, padarboties pačakareties vajadzēs, lai sakārtotu visu tā, lai strādā kā pulkstenis. Bet toties tev stavēs piķis nebaltai dienai, pasvītriju, nebaltai dienai vai mazbērniem starta kapitālam.
Nu jau lamāties gribas, tu pamuļķā, pirms mētajies ar īpašumu, neža vērtību noskaidroji? Nu ķipa tev tur puse pienākās. Mož viņš sem kā jau pēc kailcirtes raud? Atrodi laiku, atbrauc vai uzraksti ierakstītu vēstuli Valsts meža dienestam, lai tev izdruku atsūta par mežu. To izdruku izsūti kādiem 15smit mežu izstrādātājiem, lai pasaka vai interesē un ja interesē, tad par cik. Nu moins, tu ar savu īpašumu esi īsts atradums savām radiniecēm. Čok čok sieviete. Beidz tur trinkšķināt savas mākslnieciskās kokles un sāc ar pieauguša cilvēka atbildību pievērsties savam īpašumam, ko tev māte atstājusi.
2021-07-13 18:07

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Twitter Draugiem Facebook uz e-pastu
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu