Pirmpirkuma tiesības kopīpašumā un to pārmantojamība nākamajiem īpašniekiem.

Ir kopīpašums - daudzdzīvokļu māja. Pieņemsim ir 3 kopīpašnieki - A; B; C. Katram pieder kaut kāds noteikts skaits domājamās daļas no īpašuma. Ir noslēgts koplietošanas līgums, kurā ir atrunātas dzīvokļu lietošanas tiesības, t.i., kopīpašnieki ir vienojušies savā starpā, kuri dzīvokļi katram pieder (pieņemsim - A pieder 5 dzīvokļi, B pieder 4 dzīvokļi C pieder 3 dzīvokļi), kā arī vienojušies, ka visi atsakās no pirmpirkuma tiesībām, ja kāds no kopīpašniekiem pārdod kādu no saviem dzīvokļiem. Koplietošanas līgums ir reģistrēts Zemesgrāmatā.
Pieņemsim, ka A pārdod vienu savu dzīvokli un par kopīpašnieku kļūst X. Pirkuma līgumā nekas netiek atrunāts par pirmpirkuma tiesībām, t.i., parakstot pirkuma līgumu, X neatsakās no pirmpirkuma tiesībām uz citām kopīpašumā esošajām daļām.
Jautājums! Vai kopīpašniekam X ir saistošs starp kopīpašniekiem A; B un C noslēgtais koplietošanas līgums attiecībā uz pirmpirkuma tiesībām? Vai arī šīs tiesības, t.i., atteikums no tām, kopīpašniekam X nav saistošs un tas var tās (pirmpirkuma tiesības) izmantot attiecībā uz citām kopīpašuma daļām? Tas ir, ja, pieņemsim, kopīpašnieks B pārdod dzīvokli, piemēram, kādam Z, vai tad X patur tiesības izmantot pirmpirkuma tiesības un nopirkt šo pašu dzīvokli par tādu pašu cenu kā pirktu Z?

nenopietninopietna2 (2012-01-12 20:30)      Ja dzīvokļi tiek sadalīti īpašniekiem, tad tās vairāk neskaitās domājamās daļas. Ja ir domājamā daļa tad tās līdzīpašnieks var staigāt kur un kad vien vēlās un neko nedīkst darīt ar kopīpašumu bez citu piekrišanas. Tas no loģiskas, bet kā ir juridiski es nezinu, nēesmu jurists.

hw66 (2012-01-12 20:38)      nav saistošs, jāslēdz jauns koplietošanas līgums.

joens (2012-01-12 20:49)      Cik gadījies saskarties, viss atkarīgs no sākotnējā līguma redakcijas. Tur var būt ierakstīts, ka jaunajiem kopīpašniekiem ir saistošs viss, par ko savulaik vienojušies aborigēni (kas arī ir saprātīgi, jo nevar ik pa nedēļai lielākā īpašumā pārslēgt vienošanos). Tomēr nevaru apgalvot ar likumu citēšanu, ka hw66 nav taisnība.

Ja dzīvokļus sadala īpašniekiem atbilstoši likumam par dzīvokļu īpašumu, tad dzīvoklis vienlaikus ir gan konkrēta norobežota ēkas platība, gan visa īpašuma domājamās daļas, kurās bez dzīvokļa ietilpst arī jumts, kāpnes, siltumtrase un simts citu ēkai piederošu lietu.

NoNoNo (2012-01-12 20:52)      1) Ja īpašums zemesgrāmatā ir reģistrēts, kā viens nekustams īpašums (nav sadalīts dzīvokļu īpašumos), tad pirmpirkuma tiesības ir; bet ja īpašums ir sadalīts dzīvokļa īpašumos (katram dzīvoklis savs zemesgrāmatas nodalījuma numurs), tad pirmpirkuma tiesību nav.
2) Jaunajam īpašniekam (x) ir saistošs zemesgrāmatā reģistrēts koplietošanas līgums, bet attiecībā uz pirmpirkuma tiesībām - daļa juristu teiks, ka nav, citi teiks, ka ir. Pēdējā laika tendence ir tāda, ka iepriekšējs atteikums no pirmpirkuma tiesībām nav saistošs un noteikti ne jaunajam īpašniekam, jo juridiski pirmpirkuma tiesības rodas tikai tad, kad kāds no kopīpašniekiem pārdod savu daļu personai, kas nav kopīpašnieks. Turklāt jāņem vērā arguments, ka uz tā līguma nav jaunā īpašnieka paraksts.
3) Zemesgrāmatas vairs neprasa līdzīpašnieku atteikumu no pirmpirkuma tiesībām, lai reģistrētu jauno īpašnieku.
4) Gadījumā, ja pirmpirkuma tiesības tiek apietas, tad kopīpašniekam ir izpirkuma tiesības (izpirkt par to pašu cenu un noteikumiem), kas jāizmanto 1 gada laikā no pirkuma līguma reģistrācijas brīža.

Cerams palīdzēs ;)

Dzhokonda (2012-01-13 07:50)      Parasti ja īpašums ir domājamās daļās un kāds līdzīpašnieks pārdod īpašumu-tad jautājumu par atteikšanos no pirmpirkuma tiesībām atrunā pirkuma līgumā, var to norādīt arī nostiprinājuma lūgumā. Ja ir norādīti šie noteikumi-tad jaunais īpašnieks automātiski atsakās no pirmpirkuma tiesībām.

Skaidrite_Leeninna (2012-01-13 08:17)      Neredzot koplietošanas līgumu, arī viena "pareiza" atbilde nebūs. A kāpēc, autor, domā, ka atruna uz pirmpirkuma tiesību izmantošanu/neizmantošanu uz Tevi neattiecas, bet ja tomēr sadomāsi izmantot, tad par cenu,kas uzrādīta Z/gr. Kā tad ir - līguma punktus, kas Tev ir neizdevīgi, var neņemt vērā, bet pārējie ir OK?
Koplietošanas līgums ir reģistrēts Z/gr. un tas ir saistošs trešajām personām un godprātīgam īpašniekam būtu pienākums arī uzrādīt potenciālajam pircējam līgumus, kas varētu skart viņa pienākumus vai tiesības īpašumā.

LaskovijMerzavec (2012-01-13 09:54)      Maja ir sadalita dzivoklos ar kopligumu?
Tatad kopligums ir saistosh ar visiem taa noteikumiem nakoshajam ipashniekam:)

Egils22 (2012-01-13 15:39)      viss ir vienkārši- Pārdevējs savu nekustamo īpašumu pārdod un saņem savu naudiņu līguma noslēgšanas brīdī un brauc uz bahamām sauļoties vai spēlētt kazino, jo tālākais čakars ir pircējam. pircējs ar līgumu iet uz ZG un prasa, lai viņam ieraksta īpašumtiesības. Ja nekādu problēmu nav, tad to arī uzraksta, bet ja kādam ir pirmpirkuma tiesības, tad pirmpircējam ir jāsamaksā līgumā ierakstītā summa. tāpēc ja ir kaut kāds muhļi muhļi, lai apietu 2% un līgumā reāli ierakstīts mazāk nekā patiesībā samaksāts tad pircējs būs tas lohs, kurš aplauzīsies.

7_jeeri (2012-01-13 18:35)      palasies šeitan, diezgan svaigs, knapi mēnesis kopš publicēšanas -

http://www.at.gov.lv/lv/info/summary/2011/

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu